ALAPSZABÁLY
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1.
A Symurgh Solymászegyesület alakuló közgyűlésén alapszabályát a következők szerint állapítja meg:
Az egyesület neve: Symurgh Solymászegyesület
Székhelye:
Kiadásait a tagdíjakból, valamint magánszemélyek és jogi személyek adományaiból fedezi. Az Egyesület működési területe a Magyar Köztársaság területére terjed ki.
AZ EGYESÜLET CÉLJA
2.
2.1. Az egyesület célja egyrészt, hogy programok szervezésével, illetve ilyen programokba való bekapcsolódási lehetőség biztosításával népszerűsítse a solymászatot, és az ahhoz kapcsolódó egyéb szabadidős és hobby tevékenységeket, mint pl. bőrművesség, természetjárás, kutyatenyésztés, stb. Az egyesület célja továbbá, hogy fórumot biztosítson a solymászok részére tapasztalataik cseréjére, a solymászatban elért eredményeik megvitatására, közös vadászatok szervezésére, valamint hogy a tagok együttműködésük révén elősegítsék a solymászat mint kultúrtörténeti hagyomány a fennmaradását.
Az Egyesület céljai továbbá:
- kezdő solymászok tevékenységének támogatása; - solymászok részére szervezett, helyi, országos és nemzetközi programokba való bekapcsolódás, illetőleg ilyen programok belföldiek és külföldiek részére belföldön történő megszervezése; - solymászok, és a solymászathoz kapcsolódó, azt kiegészítő, segítő tevékenységet végzők közötti kapcsolattartás, tapasztalatcsere, információáramlás különféle lehetőségeinek elősegítése, biztosítása; - solymászati tárgyú ismeretterjesztő előadások tartása érdeklődők számára, - a elősegítve a hagyományőrzést, - a solymászat és a solymászok ügyének képviselete támogatása közéleti, polgári fórumokon, hivatalos szervek előtt, valamint civil szervezetek körében.
AZ EGYESÜLETI TAGSÁG KELETKEZÉSE, A TAGOK JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI
3.
3.1. Az Egyesület rendes tagja lehet minden olyan természetes személy, jogi személy és jogi személyiséggel rendelkező szervezet, aki/amely az alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek elfogadja; kötelezettséget vállal az egyesületi célok megvalósítása érdekében történő közreműködésre, valamint a tagdíj megfizetésére.
3.2. Az Egyesület pártoló tagja lehet az a magyar és külföldi magán-vagy jogi személy, aki adományaival segíti az Egyesület munkáját, de abban tagként részt venni nem kíván.
3.3. A belépni kívánó új tagokat az Elnökség veszi fel, a felvétel ügyében az Egyesület tagja panasszal élhet a Közgyűlés felé.
3.4. Az Egyesület minden rendes tagja azonos szavazati joggal rendelkezik, és részt vehet az egyesület működését érintő minden kérdésről rendelkezni jogosult közgyűlés döntéshozatalában. A szavazati jogát minden tag személyesen gyakorolhatja. Tisztségviselőül bármelyik tag megválasztható. A tag javaslatot tehet a közgyűlés által megtárgyalandó kérdésre, valamint felvilágosítást kérhet az Egyesület tevékenységéről, melyre az Elnökség tagja 20 napon belül köteles a kér formában válaszolni.
3.5. Az egyesület pártoló tagja tanácskozási joggal részt vehet az elnökségi ülésen; valamint javaslattételi és tanácskozási joggal az egyesület Közgyűlésén, azonban szavazati jog, illetőleg választási és választhatósági jog nem illeti meg.
3.6. Az egyesület tagja köteles a közgyűlési határozattal meghatározott mértékű tagdíjat megfizetni, továbbá köteles tevékenyen közreműködni az egyesületi célok megvalósítása érdekében: a közgyűlés által meghatározott konkrét programok végrehajtásában. A természetes személy tagok jogaikat kizárólagosan személyesen gyakorolhatják, míg a jogi személy és jogi személyiség nélküli szervezetek képviselőjük útján.
3.7. Az egyesület pártoló tagja köteles közgyűlési határozattal meghatározott mértékű tagdíj kétszeresének megfelelő adományával segíteni az egyesület munkáját.
AZ EGYESÜLETI TAGSÁG MEGSZŰNÉSE
4.
4.1. Az egyesületi tagság megszűnik a tag halálával, kilépésével, kizárásával, valamint a tagok névsorából történő törléssel.
4.2. Az Egyesületből való kilépést írásban, indokolás nélkül kell közölni az egyesület valamelyik tisztségviselőjével.
4.3. Az egyesület tagjai közül azt a személyt kell törölni, aki hat hónapot meghaladóan, írásbeli felszólítás ellenére nem tett eleget tagdíjfizetési kötelezettségének. A törlésről rendelkező határozatot az Elnökség hozza meg, amely ellen az érintett a Közgyűléshez fellebbezhet.
4.4. Az egyesület tagjának kizárására az alábbi magatartások tanúsítása esetén kerülhet sor:
- az egyesület tagja cselekményével veszélyezteti az egyesület gazdálkodását; - az egyesület céljával, működésével össze nem egyeztethető magatartást tanúsít; - a tagot jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítélik, vagy jogerősen eltiltják a közügyek gyakorlásától, - a solymászatra vonatkozó jogszabályokat sértő magatartást tanúsít, pl. ún. CITES származási okirat, avagy EU-bizonylat hiányában tart madarat, vagy a tartáshoz előírt minimális feltételeket nem teremti meg,
4.5. A fenti magatartások megvalósulása esetén az egyesület Elnöksége a tudomásszerzést követő 15 napon belül postai úton értesíti, valamint személyesen meghallgatja a kizárással érintett személyt. A kizárásról rendelkező határozat meghozatalához titkos szavazással hozott egyszerű többségű határozat szükséges. Amennyiben az Elnökség a kizárásról határoz, e döntés ellen az érintett a Közgyűléshez fellebbezhet. A Közgyűlés az Elnökség határozatát a kizárással érintett személy meghallgatása után megváltoztatja, vagy hatályában fenntartja. A Közgyűlés határozatának meghozatalához valamennyi tag jelenléte, továbbá minősített, 2/3-os többség szükséges. Az Elnökség által kizárt személy az egyesület munkájában a Közgyűlés esetleges döntéséig nem vehet részt.
AZ EGYESÜLET SZERVEZETE 5.
1. Közgyűlés 2. Elnökség 3. Ellenőrző Bizottság
A KÖZGYŰLÉS
6.
6.1. Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés. A Közgyűlés a tagok összessége, amely az Egyesületet érintő minden kérdésben dönthet. A Közgyűlést az Elnökség hívja össze évente legalább egy alkalommal. A Közgyűlést akkor is össze kell hívni, ha azt a bíróság elrendeli, avagy a tagok legalább harmada az ok és a cél megjelölésével írásban kéri, illetőleg ha azt a tisztségviselők bármelyike szükségesnek tartja. A Közgyűlésre minden tagot a napirend közlésével kell írásban – ebbe beleértendő az elektronikus levél útján való meghívás is - meghívni úgy, hogy a meghívók elküldése és a Közgyűlés időpontja között legalább 15 nap időköznek kell lennie. A Közgyűlés határozatképes, ha legalább a tagság fele + 1 fő jelen van. Ha a Közgyűlés nem volt határozatképes, az emiatt megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontokban szereplő ügyekben a jelenlévők számától függetlenül határozatképes. Az erre vonatkozó figyelmeztetést az eredeti közgyűlési meghívónak tartalmaznia kell. A megismételt Közgyűlést az eredeti – határozatképtelenség miatt elmaradt – közgyűlés időpontját követően 8 napon belüli időpontra kell összehívni, amely időpont az eredeti közgyűlés meghívójában is megjelölhető.
6.2. A Közgyűlés – eltérő rendelkezés hiányában – határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazás mellett hozza. A Közgyűlés a tisztségviselőket (vezetőket) titkos szavazással választja meg. Megválasztottnak az tekinthető, aki a szavazatok több mint felét megszerezte. Az alapszabály módosításához, a tag kizárásához és az Egyesület feloszlásának (egyesülés, megszűnés) kimondásához a tagok összessége kétharmadának szavazata (minősített többség) szükséges. A szervezet éves beszámolójának és költségvetésének jóváhagyása nyílt szavazás mellett, egyszerű többséggel hozott határozattal történik.
6.3. Az Egyesület a Közgyűlésen, valamint az Elnökségi ülésen meghozott határozatokat jegyzőkönyvben rögzíti, és sorszámozással ellátja. A jegyzőkönyvet aláírja az Elnökség minden jelenlévő tagja, Közgyűlés esetén az azt vezető elnökön kívül további, erre kijelölt két hitelesítő tag.
6.4. A Közgyűlést levezető elnök a Közgyűlés által hozott határozatokat köteles haladéktalanul bejegyezni a határozatok könyvébe, a bejegyzést a jegyzőkönyvet hitelesítő egyik tag hitelesíti. A nyilvántartásból ki kell tűnnie a határozat tartalmának, meghozatala időpontjának, és az esetleges minősített többséggel való meghozatal tényének. Az Elnök köteles mind a Közgyűlés, mind az Elnökség által hozott döntések nyilvántartását naprakészen vezetni.
6.5. A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
a) az alapszabály elfogadása, illetőleg módosítása b) az Egyesület előző közgyűlés óta végzett munkájának megvitatása és jóváhagyása, a következő időszak feladatainak meghatározása c) az Egyesület tisztségviselőinek megválasztása, felmentése, és visszahívása, d) az Egyesület más egyesületbe vagy szövetségbe történő belépése, onnan történő kilépése, más egyesülettel való egyesülése, valamint az Egyesület feloszlása tárgyában hozott döntés, e) az Elnökség előző évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadása f) az Egyesület éves költségvetésének elfogadása, az előző évi költségvetés végrehajtásáról szóló beszámoló elfogadása, g) a tagdíj összegének meghatározása, h) az alapszabályban meghatározott egyéb döntések.
Az Egyesület Közgyűlésén valamennyi tag részt vehet. A Közgyűlés ülései nyilvánosak. A tagok szótöbbséggel hozott határozattal a nyilvánosságot kizárhatják, ha valamely Egyesületi tag jogos magánérdekének védelme vagy közérdek ezt szükségessé teszi.
AZ ELNÖKSÉG
7.
7.1. Az Egyesület képviseletét a Közgyűlés által választott 3 főből álló Elnökség látja el. Az Elnökség tagjai az ugyancsak Közgyűlés által választott elnök, elnökhelyettes és titkár. A Közgyűlés az Elnökség tagjait 5 évre választja. Két Közgyűlés közötti időben az Elnökség dönt minden olyan kérdésben, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe. Döntéseiről, intézkedéseiről a következő közgyűlésen az Elnökség köteles beszámolni.
7.2. Az Elnökség jogosult az Egyesületet terhelő kötelezettségek ( szerződések) és illető jogok vállalásáról – a Közgyűlés ill. a tagok felé fennálló beszámolási és tájékoztatási kötelezettség mellett - dönteni.
7.3. Az Elnökség üléseit legalább félévente tartja. Az Elnökség ügyrendjét maga határozza meg. Az Elnökség üléseit az elnök hívja össze. Az ülésre szóló meghívót a napirend közlésével legalább 15 nappal az ülést megelőzően kell az Elnökség tagjainak írásban – ebbe beleértendő az elektronikus levél útján való meghívás is - megküldeni. Az Elnökség ülésére a döntésben érdekelt egyéb személyt, szervet lehetőleg külön is meg kell hívni. Az Elnökség ülései nyilvánosak. Az Elnökség akkor határozatképes, ha mindhárom elnökségi tag jelen van. Határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazás mellett hozza, kivéve azokat az eseteket, melyeknél a jogszabály egyhangú határozatot ír elő. Az Elnökség feladata és hatásköre: – tagsági viszony keletkezésével és megszűnésével kapcsolatos eljárás; – a Közgyűlés összehívása, annak összehívásával, működésével kapcsolatos előkészítő és a közgyűlés munkáját elősegítő szervező tevékenység; – az Egyesület gazdasági tevékenységével kapcsolatos döntés előkészítő munka, a konkrét programok megtervezése, lebonyolításának előkészítése; – Elnök éves beszámolójának elfogadása – minden olyan eljárás, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, és amelyeket az Elnökség hatáskörébe von
8.
AZ ELLENŐRZŐ BIZOTTSÁG FELADATA
8.1. Az Ellenőrző Bizottság 2 tagból áll, és jogosult megvizsgálni a solymász tagok védett madarakkal kapcsolatos, jogszabályban foglalt kötelezettségeinek teljesítését. Amennyiben megállapítja, hogy valamely tag ezeket a szabályokat megszegte, - különös tekintettel a 4.4. pont utolsó mondatára – úgy írásban rögzített megállapításait közli az érintettel és az Elnökséggel. Ezt követően a 4.5. pontban foglaltak irányadók.
AZ ELNÖK JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI
9.
9.1. Az Elnök jogai és kötelességei:
– a kezelők elszámoltatása a tagság pénzéről, – a kiadások számláinak ellenőrzése, – harmadik személyekkel való szerződések megkötése, az egyesület képviselete – a tagság észrevételeit figyelembevétele, a Közgyűlés határozatainak megfelelő intézkedések megtétele, – az egyesülethez befolyt pénzösszeg kezelése, illetve felhasználásának ellenőrizése, - az Egyesület tevékenysége során keletkezett dokumentációk őrzése,
AZ ELNÖKHELYETTES JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI
10. 10.1.. Az elnökhelyettes jogai és kötelességei: – az elnök akadályoztatása esetén teljes hatáskörben helyettesítheti az elnököt, - az elnök három hónapot meghaladó akadályoztatása esetén azonban a teljes hatáskörű helyettesítéshez a Közgyűlés hozzájárulása is szükséges.
A TITKÁR JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI 11. 11.1.A titkár (vagy külön választott pénztáros) jogai és kötelességei: – az Egyesület pénzállományának kezelése, – a számlák kezelése és nyilvántartása, - adott esetben az egyesület képviselete harmadik személyek felé az Elnökkel való előzetes konzultációt követően. 11.2. Az Egyesület iratait, bevételi és kiadási bizonylatait a titkár kezeli. 11.3. Az Elnökség jogosult akár a tagok közül, akár kívülálló személyt pénztárosi teendők ellátásával megbízni. A pénztáros részére díjazás állapítható meg. AZ EGYESÜLET KÉPVIELETE 12. 12.1. Az Egyesület képviseletére az elnök, az elnökhelyettes és a titkár jogosultak olymódon, hogy az Egyesület képviseletét az elnök minden esetben önállóan, míg akadályoztatása esetén az elnökhelyettes és a titkár együttesen látják el. A képviselők közül az elnök és a titkár, avagy az elnök és az elnökhelyettes együttes aláírása szükséges az egyesület bankszámlája feletti rendelkezéshez. 12.2. Megszűnik a vezető tisztségviselői megbízás: a) a megbízás tartamának lejártával b) visszahívással c) lemondással d) elhalálozással. 12.3. A vezető tisztségviselő tisztségéről bármikor lemondhat, azonban ha az Egyesület működőképessége ezt megkívánja, a lemondás csak a bejelentéstől számított hatvanadik napon válik hatályossá, kivéve ha a legfőbb szerv, az új vezető tisztségviselő megválasztásáról már ezt megelőzően gondoskodott. A lemondás hatályossá válásáig a vezető tisztségviselő a halaszthatatlan döntések meghozatalában, illetve az ilyen intézkedések megtételében köteles részt venni.
V. AZ EGYESÜLET GAZDÁLKODÁSA
13.
13.1. Az egyesület a gazdálkodása során elért eredményét nem oszthatja fel, azt a létesítő okiratában meghatározott tevékenységére kell fordítania.
13.3.A tagdíj mértéke és befizetésének módja:
A tagok havi ,- Ft tagdíj megfizetésére kötelesek, amit az egyesület házipénztárába történő befizetéssel lehet teljesíteni.
13.4.Az Egyesület a hatályos jogszabályoknak megfelelően a jóváhagyott költségvetése keretei között önállóan gazdálkodik.
13.5.Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok az Egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.
Az Egyesület megszűnése
14.
14.1. Az Egyesület megszűnik: a) feloszlását a Közgyűlés kétharmados, minősített szótöbbséggel kimondja, b) a bíróság feloszlatja, c) más egyesülettel egyesül, d) a bíróság az egyesület megszűnését megállapítja.
VI. HATÁLYBA LÉPTETŐ ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
15.
Az Egyesület tevékenységére az Alapszabályban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, az Egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény rendelkezései az irányadók. Jelen Alapszabályt az Egyesület 2007. napján tartott alakuló közgyűlésen fogadta el. Az Egyesület a nyilvántartásba vételével jön létre, ezzel nyeri el jogi személyiségét és közhasznúsági besorolását.
Kelt Budapesten, 2007.
……………………………………….. elnök
Ellenjegyezte:
|